poniedziałek, 9 maja 2016

Grzybica jelit i jej skutki


Dolegliwości przewodu pokarmowego zaczynają powoli być uważane za jedną z chorób cywilizacyjnych. Zapominamy, że niewłaściwa dieta, spożywanie posiłków w pośpiechu czy życie w stresie wpływają na pogorszenie stanu flory bakteryjnej w naszych jelitach. Częste, nawracające bóle brzucha, regularne zaparcia lub biegunki, dokuczliwe wzdęcia to tylko niektóre z przykrych dolegliwości, jakich możemy doświadczyć. Czym są spowodowane? Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest grzybica jelit. Jak powstaje?


Jeśli w ostatnim czasie nasza odporność znacznie spadła lub przez dłuższy czas braliśmy antybiotyki tworzymy w swoim organizmie środowisko idealne do rozwoju wszelkiej maści grzybów, a w szczególności Candida albicans. Jeśli do tego zaczynamy odczuwać przemożna ochotę na słodycze możemy być pewni, że w naszych jelitach rozpanoszyła się grzybica.

Szczególnie narażeni na tę chorobę są cukrzycy, pacjenci z AIDS, chorzy na wrzody czy nowotwory, pacjenci po przeszczepach (przyjmujący immunosupresanty).

Grzybicę jelit diagnozuje się poprzez wykonanie kolonoskopii lub gastroskopii. W niektórych przypadkach pomaga już badanie wzrokowe zmienionych chorobowo okolic, częściej jednak pobiera się materiał do badania, by w laboratorium określić rodzaj grzyba.

Jak z nią walczyć?

Pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie z diety cukrów prostych – są świetną pożywką dla grzybów. Ostatecznym krokiem w terapii jest podawanie antybiotyków. Aby nadmiernie nie wyjałowić sobie przewodu pokarmowego zaleca się równoczesne przyjmowanie probiotyków, by dbać o florę bakteryjna w naszych jelitach. Przy długotrwałej farmakoterapii podaje się również preparaty grzybobójcze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz