środa, 27 kwietnia 2016

Choroba Crohna – diagnostyka i leczenie





Pacjenci gdy usłyszą diagnozę „choroba Leśniewskiego – Crohna” często są przerażeni, zwłaszcza, że w tym kontekście pada zazwyczaj wyrażenie „choroba przewlekła”. Nie ma jednak powodów do tego, by przewracać swoje życie do góry nogami z powodu tej dolegliwości. Odpowiednio dobrane leczenie i właściwa dieta sprawią, że objawy znacznie złagodnieją i z czasem przestaną być dokuczliwe.




A jakie objawy powinny nas zaalarmować? Na pewno częste, regularnie pojawiające się biegunki, nierozerwalnie związane z bólami brzucha. Pojawia się też osłabienie, gorączka, wraz z upływem czasu chorzy obserwują znaczny spadek masy ciała. Pojawiają się również ropne nacieki wewnątrz przewodu pokarmowego, poczynając już od jamy ustnej.

A jak można zdiagnozować tę chorobę? Najprościej za pomocą badania jelit – w ten sposób lekarz będzie mógł ustalić, co jest przyczyną dolegliwości bólowych i zaburzeń trawienia. Dobrym sposobem jest też wykonanie badania kału, przede wszystkim na obecność krwi. Tzw. krew utajona w kale to wyraźny sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie musi to od razu oznaczać choroby Crohna, ale taki stan nie jest niczym naturalnym – po pozytywnym wyniku badania należy niezwłocznie udać się do lekarza. Lekarz może zalecić również wykonanie kolonoskopii – ogląda wtedy ściany jelita grubego w poszukiwaniu ropnych zmian.

W zagranicznych placówkach medycznych nieustannie od lat prowadzi się eksperymentalne badania nad całkowitym wyleczeniem choroby Crohna. Niestety, jak w przypadku każdego eksperymentu jest to metoda prób i błędów – to, co pomaga jednym pacjentom u innych chorych powoduje zaostrzenie objawów chorobowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz